Lednice

Zámok Lednice

Zámok Lednice je lokalizovaný v juhomoravskej obci Lednice na pravom brehu rieky Dyje. Zámok je súčasťou rozsiahleho Lednicko-valtického areálu, ktorý sa od roku 1996 nachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zámok s rozľahlou záhradou patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie komplexy Českej republiky.

Lednické panstvo získali v roku 1249 Lichtenštajnovci, pričom ho mali vo vlastníctve takmer 700 rokov. V polovici 19. storočia sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia zámku v slohu imitujúcom anglickú tudorovskú gotiku. Z pôvodného renesančného zámku zo 16. stor. sa tak stal zámok gotický. Významnou úpravou prešiel zámok koncom 17. storočia, kedy bol barokovo upravený podľa plánov významného talianskeho architekta Domenica Martinelliho a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zámocká budova je veľmi bohato novogoticky zdobená.

V blízkosti zámku sa nachádza 92 metrov dlhý, 13 metrov široký a 10 metrov vysoký okrasný skleník. Skleník postavený v rokoch 1843 - 1845 je technickou pamiatkou. Nachádzajú sa v ňom mnohé tropické rastliny i niekoľko storočí staré palmy. Medzi listami paliem a banánovníkov je umiestnená busta posledného zámockého záhradníka Lichtenštajnovcov. Vstup do skleníku je možný iba po zaplatení vstupného. Návštevníci následne dostanú zoznam latinských názvov rastlín, ktoré si môžu podľa čísla vyhľadať. Skleník je otvorený i počas zimných víkendov.

Lednický zámok je obklopený rozsiahlym zámockým parkom, ktorý bol vybudovaný začiatkom 19. stor. Park sa pýši veľmi pekne udržiavanými záhradami s množstvom vzácnych rastlín a drevín. Lokalizovaných je tu tiež niekoľko rybníkov a pozoruhodných stavieb.

Medzi najzaujímavejšie stavby patrí približne 62 metrov vysoká rozhľadňa Minaret. Ide o najstaršiu zachovanú rozhľadňu a zároveň i o jediný minaret na českom území. Podľa povesti chcel Alois Jozef I. z Lichtenštajna postaviť na mieste dnešného Minaretu kostol. Poddaní sa ale z istých neznámych dôvodov rozhodli odporovať a nezhodli sa na mieste stavby. Aby im Alois ukázal svoju moc, namiesto kostola dal z trucu vystavať mešitu s minaretom. Vďaka nestabilnému podložiu pohyblivých pieskov v nive rieky Dyje sa však jeho plán nemohol zrealizovať. Preto sa začalo a zároveň i skončilo iba so stavbou minaretu. Historici však danú povesť vyvracajú, pretože v okolí boli okrem Minaretu vybudované i turecké kúpele, švajčiarsky mosta čínske paláce. Cestu k spomínanému Minaretu si môžu záujemcovia urýchliť v kočiari s konským dvojzáprahom. Prvé poschodie Minaretu tvorí osem sál, v ktorých mali v minulosti Lichtenštajnovci zbierku orientálnych predmetov. Podlahy sál zdobí kamenná mozaika, stropy a steny ozdobujú nápisy maurského rukopisu.

Zdroje:  

Lednice - Versailles južnej Moravy. [online]. https://dromedar.zoznam.sk/cl/100258/1289829/Lednice---Versailles-juznej-Moravy

[cit. 2018-10-17].

Lednice (zámek). [online]. https://cs.wikipedia.org/wiki/Lednice_(z%C3%A1mek)

[cit.2018-10-17].

https://www.zamek-lednice.info/  [cit. 2018-10-17].

Autor: Bc. Lenka Kmeťová


Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Katedra geografie 2018
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky